Et af jazz og souls største navne gæster København med dobbeltkoncert

Et af jazz og souls største navne gæster København med dobbeltkoncert

Melody Gardot er én af de største nulevende stemmer inden for jazz og soul. Med inspiration fra verdensstjerner som Billie Holiday, Édith Piaf og Shirley Horn har hun kombineret sin jazzede klang med noter fra R&B, blues og moderne pop. Som 19-årig ændrede en slem bilulykke hendes liv, men hun fandt lindring i musikken og begyndte at skabe blide, melodiske sange. Den 12. og 13. juli kan publikum opleve den tre gange Grammy-nominerede stjerne i Tivolis Koncertsal som en del af Copenhagen Jazz Festival.

Melody Gardot er i dag blandt de mest succesfulde kunstnere inden for jazz og soul, og med to millioner månedlige lyttere på Spotify er det tydeligt, at hendes musik har en folkelig gennemslagskraft, som har vundet genklang hos et bredt publikum. Med sin brede gennemslagskraft og musiske indsigt er hun en del af få nulevende kvindelige jazzmusikere som Diana Krall, Norah Jones, Stacey Kent og Madeleine Peyroux, der både nyder en bred folkelig popularitet og stor anerkendelse i jazz-miljøet. 

Hun har trukket inspiration fra verdensstjerner som Billie Holiday, Peggy Lee, Édith Piaf, Blossom Dearie, Chris Connor, Shirley Horn, Astrud Gilberto, men har også arbejdet tæt sammen med den brasilianske guitarist og komponist Heitor Pereir og gjort brug af indspilningsteknikker, der er målrettet det moderne øre, stærkt præget af R&B, blues og et strejf af moderne pop.

I 2012 flyttede hun til Lissabon og derefter i 2017 til Paris, og i 2018 udkom Live in Europe, Melody Gardots første fulde livealbum, som en hyldest til hendes store kærlighed til Europa, udenlandske musiktraditioner og hendes karriere som internationalt anerkendt liveartist.

Et biluheld ændrede hendes liv
Som 19-årig blev Melody Gardot ramt af en bil, mens hun cyklede gennem Philadelphia. De alvorlige hoved- og bækkenskader førte til en lang og smertefuld genoptræning over to år, hvor hun arbejdede på at genskabe huller i sin hukommelse og genoptræne sine motorik og kommunikationsevner. På grund af lys- og lydfølsomhed fandt hun lindring i musikken, og hun begyndte dernæst at skabe blid, melodisk musik.

“Jeg sang og skrev sange for at lære at tale igen. Det gjorde, at jeg indså, at musik er en altoverskyggende kraft,” er hun citeret for på Universal Musics hjemmeside.

Melody Gardot og hendes historie er i sandhed bemærkelsesværdig. I 2005 mens hun stadig var sengeliggende, skrev og indspillede hun sangene til sin første udgivelse, EP’en Some Lessons: The Bedroom Sessions. Året efter udgav hun sit debutalbum Worrisome Heart, der blev taget godt imod.

Jazzen flyder i Tivoli
Jazzen har spillet en stor rolle i Tivoli i snart 100 år, og det fortsætter den med at gøre. Fra maj til august kan Tivolis gæster lytte til endnu mere jazz, når der er Onsdagsjazz i Tivoli. Hver onsdag kl. 19.00 i løbet af maj, juni, juli og august kan publikum nyde Tivoli Orkestret under åben himmel på Orangeriet spille sammen med anerkendte jazzprofiler, som vil få både jazzelskere og nye lyttere til at nyde aftenen. Tivoli afholder desuden Tivoli Jazzpris, hvor nogle af Danmarks mest talentfulde jazzmusikere hyldes og optræder i Glassalen.

“Melody Gardot er en af de helt store stemmer i sin generation. Hun forener jazzens tidløse elegance med en sjælden evne til at berøre sit publikum og bevæge sig ubesværet mellem genrer med en lyd, der føles både klassisk og ny. Hun er desuden en sand historiefortæller, hvis tekster og nærvær på scenen skaber en intim oplevelse. Tivoli er stolte over at præsentere hende under Copenhagen Jazz Festival i Tivolis Koncertsal, et rum, der er som skabt til at favne hendes varme og elegante lydunivers, hvor publikum får mulighed for at opleve en af jazzens helt store moderne profiler i klassiske og smukke rammer”, forklarer Tivolis kulturdirektør Frederik Wiedemann.

En betagende sommer for store og små
Tivoli tager hul på sommersæsonen den 4. april med store oplevelser for børn og voksne. Tivolis gæster kan se frem til ballet i verdensklasse, når Tivoli hylder dansen med International Balletgalla 2025 – A Celebration of Dance med solodansere fra New York City Ballet, The Royal Ballet London, Hamburg Ballet, Kammerballetten og Dutch National Ballet i Tivolis Koncertsal den 28. til 30. august, mens musikelskere kan glæde sig til Fredagsrock, LørdagsHits, MINT Onsdagsjazz, SommerKlassisk og Syng med i Tivoli. Når sommeren går på hæld, lægger Dorthe Gerlach og Pernille Rosendahl den 4. og 5. september vejen forbi Glassalen i Tivoli. Tivoli lukker for sommersæsonen den 21. september.

Share